ТЕМА: ЙОРКИ И ЗЪБЕН КАМЪК

 

Йоркитата са едни от породите, предразположени към различни заболявания на зъбите. Хигиената на устната кухина трябва да се поддържа още от ранна възраст на кученцето. Един сериозен здравословен проблем може да е натрупването на зъбен камък. Той представлява твърд жълтеникав налеп, който се отлага в горната част на зъбите, непосредствено под венеца. Образува се бавно вследствие на минерализацията на остатъците от храна в устната кухина, като процесът се подпомага и от намиращите се там бактерии.
Причините за натрупването на зъбен камък могат да бъдат следните: недобре подредени зъби, непремахнати навреме млечни зъби, неправилен контакт между зъбите на двете челюсти /обратна захапка/, прекалено близко разположени зъби или такива, израстнали в неправилна посока, някои грешки в храненето. Причина също може да бъде счупване на предкътници и кътници на горната челюст на кучето след игра с твърд предмет/ камък, метал/. При това се нарушава емайла, което дори и минимално, също може да доведе до бързо натрупване на зъбен камък. В този случай повърхността става грапава и е идеалното място за задържането на хранителни остатъци и натрупването на бактерии.
Една от грешките в храненето, е постоянното даване на кученцето на храна от нашата трапеза или оставянето на подобна такава в купичката му през целия ден. Това води до непрекъснато присъствие на хранителни остатъци в устната кухина.  
При хранене с бедната на витамини и минерали храна или с лепкави и меки храни, се намаляват антибактериалните свойства на слюнката и това също предразполага към образуване на зъбен камък и появата на други здравословни проблеми.
Натрупването на зъбен камък се съпътства и от силно възпаление на венците. Те стават червени, подпухнали, болезнени и лесно се разкървяват. Усеща се и силна и неприятна миризма от устата. Кученцето изпитва болка, може да стане капризно при хранене, а понякога при него може да се наблюдава и обилно слюноотделяне. Започва  разрушаването на зъбите. Връзката на зъбите с околната костна тъкан се разхлабва, костта бавно се стопява и корените се оголват. Зъбите започват да се клатят лесно и в крайна сметка кучето губи голяма част от тях преждевременно. Това неизменно дава отражение върху дейността на жизненоважни органи и системи в тялото на животното. Освен силно намаления апетит,  в много случаи кученцето може да е и с понижена активност, обезводнено, отпаднало, понякога и силно раздразнително. Така че, освен, че изпитва болка, при него се нарушава и цялостното общо състояние.
За недопускане на натрупването на зъбен камък е необходимо да се извършва  профилактика. Преди всичко тя се състои в ежедневното почистване на зъбите. Още от 2-3 месечна възраст на кученцето е добре да се отваря редовно устата и с марличка, увита около показалеца ни, да му масажираме зъбите и венците. Трябва да се подходи внимателно без грубост и насилие, защото това ще попречи на изграждането на навик. Обикновено тази процедура е неприятна за кученцето, но при добро държание и търпение от негова страна, вие можете да го наградите с лакомство. Когато кученцето свикне с масажирането с марличка, можете да преминете към използването на подходяща мека четка за зъби. Както и при хората, почистването става с леки, въртеливи движения.  
Лакомствата, които даваме, не трябва да замърсяват устната кухина. Много подходящи за това са изкуствените кокали и денталните стикчета, които освен че са вкусни, почистват и налепите по зъбите.
Твърдите гранулирани храни също забавят натрупването на зъбен камък в сравнение с консервираните /пастет/ и с меката домашна храна.
Ако отделяте достатъчно време за зъбите на кученцето и превърнете това задължение в едно приятно време за общуване с вашия домашен любимец, вие съществено ще забавите натрупването на зъбен камък, а оттам и на всички последици, свързани с него.
Почистването на вече натрупалия се зъбен камък не може да бъде извършено в домашни условия. Затова е редно кученцата да посещават редовно ветеринар. Удобно е прегледът на зъбките да се извършва по време на годишната ваксинация. Ако, обаче, забележите лош дъх от устата на вашия любимец или ако зъбите не са чисто бели, а венците розови, е добре да потърсите веднага ветеринарна помощ.